Warning: Undefined array key "file" in /home/huntingtonse/public_html/wp-includes/media.php on line 1774
Inställt! Webbinarium 1/9
Vi är ledsna att meddela att detta webbinarium ställs in. Vi återkommer med nytt datum längre fram i höst!
Den 1 september anordnar RHS ett nytt webbinarium på temat ”Att bilda familj – reproduktiva val vid Huntingtons sjukdom”.
Webbinariet startar klockan 18:00 och håller på i cirka en timme.
Under webbinariet går vi igenom vilka alternativ som finns i Sverige idag – medicinska möjligheter och de känslomässiga funderingar som ofta finns kring familjebildning. Under webbinariet får du lyssna på personliga berättelser från en familj som skaffat barn med hjälp av PGT (preimplantatorisk genetisk testning). Vi får även information och möjlighet att ställa frågor till en representant från klinisk genetik på Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg, som har stor erfarenhet inom området.
Du är lika välkommen oavsett om du vill lyssna, ställa frågor eller bara känna gemenskap med andra i liknande situation. Vi vill skapa en trygg plats där du kan få kunskap och stöd kring de olika vägar som finns att gå när det gäller att bilda familj. Observera att mötet inte spelas in för att alla ska känna sig trygga att dela sina tankar.
Klicka här för att anmäla dig till webbinariet.
Hoppas vi ses!